Medienos rūšys naudojamos langams gaminti
Medienos apdorojimas
Medienos kokybė
Trumpai apie medieną
Dažniausiai langų gamyboje yra naudojama lapuočių mediena, kaip antai: ąžuolas, uosis, raudonmedis, liepa, sipo, mahagoni ir kitos medienos. Tačiau vis dėlto pačia populiariausia mediena išlieka spygliuočiai: pušis, eglė, maumedis ir kiti spygliuočiai.
Mediena yra labai skirtinga, nors ir tos pačios rūšies medžio. Mediena, augdama skirtingose klimatinėse juostose, skirtingai reaguoja į ją supančią aplinką ir klimatinius pokyčius. Taigi, net tame pačiame miške tarp tos pačios rūšies medienos yra skirtumų ir chaotiškumo, medžiai pasižymi įvairiomis daugiau ar mažiau skirtingomis tekstūromis. Ši dar priklauso ir nuo medienos ar rąstų dydžio tipo, spalvų, taip pat vyrauja ir medienos tekstūros įvairovė. Be abejo, tai suteikia natūralumo ir gyvumo medienai, tačiau ne visiems tai priimtina estetiniu požiūriu. Ši gamtos įvairovė ir unikalumas svarbiausia tuomet, kai yra daroma medienos atranka (selekcija).
Langų pramonėje didžioji dalis medienos yra klijuojama tašu. Tai daroma tam, kad būtų išlaikytas medienos mechaninis stabilumas, kuris yra būtinas mediniams langams. Tašas yra klijuojamas ir jungiamas tik natūraliais ir ekologiškais klijais. Faktinis tašo klijavimas yra standartinis, tačiau stabilumui naudojama tam tikra klijavimo sistema.
Individualus sluoksniavimas yra plonesnis ir dažnesnis minkštesnei medienai – apie 25 ÷ 30 mm profilio, kietesnei medienai – apie 75 ÷ 90 mm, todėl efektyviai išnaudojamas ir neutralizuojamas fiziologinis polinkis deformuotis. Prieš klijuojant sluoksniavimui, mediena yra iš naujo sukalibruojama, tad po klijavimo gauname trijų dalių stabilias lameles. Toks klijavimas neturi liekamųjų įtempimų, todėl taip sujungtas tašas yra natūraliai labai stabilus.
Mediena yra natūrali ir ekologiška medžiaga, kuriai būdinga viena iš didžiausių medžiagos pasipriešinimo ir svorio santykio statikų, kuri panaši į aliuminio ar metalo statiką. Skirtingai nuo pastarųjų, ji yra natūrali ir organinė medžiaga. Taip natūraliai atsiranda balansas tarp šilumos, šalto ar drėgno atmosferinio poveikio.
Mediena yra gerai žinoma, kaip nuolat reguliuojanti drėgmės laipsnį medžiaga, tačiau per didelis drėgmės kiekis, netinkamai parinkta mediena ar netinkamas aplinkos poveikis gali paveikti medinius langus net iki deformacijos ir/ar įtrūkimų, todėl renkantis langus visuomet svarbu numatyti, kokioje aplinkoje jie bus eksploatuojami. Tik iš anksto žinant, kokioje aplinkoje jie bus naudojami, bus pasiūlyta tinkama mediena, kaip, pavyzdžiui, renkantis medinius langus baseine, visuomet bus siūlomos tik egzotiškos atogrąžų medienos arba kietmedžiai, kurie turi mažą vandens įgeriamumą. Tinkamai parinkta medienos rūšis, tiks prie ją supančioms klimatinės aplinkos sąlygų, tad klientui beliks mėgautis medinių langų teikiamais privalumais ir grožiu.
Mediena būdama gyva medžiaga santykiauja su aplinka ir pastoviai reaguoja į bet kokius jos pokyčius. Kai kurių rūšių medienos, kaip antai pušis, eglė ir kiti spygliuočiai dažniau nei kitos medienos turi mažas kišenes dervoms (sakams), kurios gali ištekėti, po tam tikro aplinkos pasikeitimo. Pavyzdžiui: tamsia dažų spalva padengti langai iš išorės gavę per didelį ar pastovų saulės intensyvumą, gali išskirti sakus, todėl labai svarbu parinkti tinkamą medieną langų eksploatavimui pagal tam tikrus kriterijus, kad neiškiltų tokie natūralūs defektai. Taip pat reikia turėti omenyje, kad nekaustyta aliuminiu ar kita medžiaga mediena laikui bėgant nuo saulės šviesos ir atmosferinio poveikio gali pasikeisti, o kartais net gana stipriai. Tai priklauso nuo konkretaus poveikio, spalvos atspalvių. Tai geriausiai iliustruoja pastatų fasadai, automobilių kėbulai ir kt.. Tam, kad to išvengti, reikia reguliariai prižiūrėti jautresnius paviršius, kad jie tarnautų ilgą laiką.
Pagal kietumą, priklausomai nuo rūšies, mediena skirstoma didėjančia tvarka: eglė ≈ 460 kg/m3, pušis ≈ 520 kg/m3, raudonmedis nuo ≈ 560 kg/m3 iki 680 kg/m3, kaštonas ≈ 600 kg m3, ąžuolas ≈ 710 kg/m3 ir t.t..
Trumpai iliustruojant medieną kaip medžiagą, naudojamą langų gamyboje, svarbu paminėti, kad nepriklausomai nuo to, iš kokios medienos pagaminti langai, svarbu, kad jie būtų pagaminti iš natūralių medžiagų. Vien tai sukuria ilgaamžiškumo ir išskirtinumo vaizdinį bei nesumažina funkcionalumo ir estetinio patrauklumo.